Vad gör vi

Här kan du läsa om den verksamhet som församlingen och Equmenia har. En del händer varje eller varannan vecka och annat vid enstaka tillfällen under terminen eller året.

 

 

Permalänk till denna artikel: https://www.kyrkanibyn.se/vad-gor-vi/

Försäljningar och auktioner

Flera gånger om året ordnar vi olika typer av försäljningar. Vår största är en loppmarknad och auktion som hålls i samband med Frykerudsdagen första lördagen i augusti varje år. Vid 1:a advent är det en julmarknad och på våren t ex  en påsk/vårmarknad. Då kan du handla gott hembakat bröd och annat hemlagat som saft, …

Konfirmation

Det är att under ett läsår få fundera på sånt som är viktigt – livet, döden, Gud, kompisar, kärlek, ondska och annat – tillsammans med jämnåriga och ledare, och att avsluta året med en fin festgudstjänst. Equmeniakyrkan Fagerås har konfirmation, med friluftsliv som tema, tillsammans med Sannerudskyrkan i Kil, Skårekyrkan och Tingvallakyrkan i Karlstad. Till …

Neighbourhood Gospel

[aio_slideshow] Neighbourhood Gospel startade på allvar 1993. Vi sjunger mycket ”svart” gospel men ibland blir det även lite annat. Bland annat gör vi en konsertversion av ”Jesus Christ Superstar” då och då. Vår repertoar är bred och vi har utmärkta musiker i vårt komp. Vi är ett glatt gäng sångare som gillar att ha kul …

Scout

I scout kan du vara med från det att du är sju år och så länge du har lust. En del slutar aldrig att vara scout. I scout lär vi oss till exempel att va rädda om vår natur och om varandra. Vi åker också på läger, har hajker och spårningar och annat skoj. Kontakt …

Söndagsskola

Just nu har söndagsskolan paus. Däremot erbjuder vi att barn med förälder kan delta i familjescout.

Stick- och pratcafé

En kravlös samling för dig som vill handarbeta eller bara vill prata, och fika förstås. Mer information: Kerstin Salomonsson, tel 072-732 12 04.

TACO-LOV

En fredag i månaden har vi fredagsmys med Taco-buffé. Det är en samling för alla åldrar. Kyrkan öppnar kl 17.30 och från 18.00 står taco-buffén uppdukad. Kvällen avslutas med en kort andakt. Rekommenderat pris är 70 kronor för vuxna och 35 kronor för ungdomar 13-19 år (barn upp till 12 är gratis) men du betalar …

Tonår

Just nu samverkar vi med Sannerudskyrkans ungdom angående tonårsarbetet.

Våffelcafé

Våffelcafé är en träffpunkt för alla åldrar i  Equmeniakyrkan tisdagar klockan 10 -12.

Bibelsamtal

Under våren finns möjlighet att träffas i kyrkan till fyra samlingar där vi ber och samtalar om bibeln, tron och livet utifrån några bibelord på olika teman. Det första temat är TRO, det andra HOPP, det tredje KÄRLEK och de fjärde är GUDS RIKE. Ett tips är att gärna läsa bibelorden några dagar innan så …