Vad gör vi

Här kan du läsa om den verksamhet som församlingen och Equmenia har. En del händer varje eller varannan vecka och annat vid enstaka tillfällen under terminen eller året.

 

 

Permalänk till denna artikel: https://www.kyrkanibyn.se/vad-gor-vi/

Bibelsamtal

Vi träffas i Näsmans grillstuga i V:a Ämtervik för att samtala om en bibeltext. Se i kalendariet när bibelsamtalen är.

Försäljningar och auktioner

Flera gånger om året ordnar vi olika typer av försäljningar. Vår största är en loppmarknad och auktion som hålls i samband med Frykerudsdagen första lördagen i augusti varje år. I oktober har vi en höstauktion med försäljning av bland annat ostkakor, tunnbröd och annat hemlagat. Vid 1:a advent är det en julmarknad och på våren …

Konfirmation

Det är att under ett läsår få fundera på sånt som är viktigt – livet, döden, Gud, kompisar, kärlek, ondska och annat – tillsammans med jämnåriga och ledare, och att avsluta året med en fin festgudstjänst. Equmeniakyrkan Fagerås har konfirmation, med friluftsliv som tema, tillsammans med Sannerudskyrkan i Kil, Skårekyrkan och Tingvallakyrkan i Karlstad. Till …

Konstutställning – När livet stannar upp

Vår senaste konstutställning hade temat ”När livet stannar upp”. Det vår vår femte utställning där vi bjudit in lokala konstnärer att delta i en konst- och hantverksutställning med ett förutbestämt tema. Första året var temat ”Tro”. Andra gången handlade utställningen om ”Hopp” och tredje gången var temat ”Kärlek”. Den fjärde utställningen hade temat ”Tröst”.

Kvinnofrukost

Då och då bjuder vi in till kvinnofrukost i Equmeniakyrkan Fagerås. Då äter kvinnor i alla åldrar en god frukost tillsammans och lyssnar sedan på ett intressant föredrag. Samlingen avslutas med förmiddagsfika. Du kan se i vår kalender när nästa kvinnofrukost är.

Neighbourhood Gospel

[aio_slideshow] Neighbourhood Gospel startade på allvar 1993. Vi sjunger mycket ”svart” gospel men ibland blir det även lite annat. Bland annat gör vi en konsertversion av ”Jesus Christ Superstar” då och då. Vår repertoar är bred och vi har utmärkta musiker i vårt komp. Vi är ett glatt gäng sångare som gillar att ha kul …

Scout

I scout kan du vara med från det att du är sju år och så länge du har lust. En del slutar aldrig att vara scout.I scout lär vi oss till exempel att va rädda om vår natur och om varandra. Vi åker också på läger, har hajker och spårningar och annat skoj   . …

Söndagsskola

Med anledning av pandemin har vi just nu ingen söndagsskola, . Söndagsskolan träffas ungefär en gång i månaden under gudstjänsttid i Equmeniakyrkan. Vi samlas då i kyrksalen när gudstjänsten börjar och är med där en stund. Sedan går vi till en egen samling där det kan bli lite pyssel, drama eller något annat en stund. …

Stick- och pratcafé

En kravlös samling för dig som vill handarbeta eller bara vill prata, och fika förstås. Mer information: Kerstin Salomonsson, tel 072-732 12 04.

Tonår

Just nu samverkar vi med Sannerudskyrkans ungdom angående tonårsarbetet.

Våffelcafé

Våffelcafé är en träffpunkt för alla åldrar i  Equmeniakyrkan tisdagar klockan 10 -12.