Vad gör vi

Här kan du läsa om den verksamhet som församlingen och Equmenia har. En del händer varje eller varannan vecka och annat vid enstaka tillfällen under terminen eller året.

 

 

Permalänk till denna artikel: https://www.kyrkanibyn.se/vad-gor-vi/

Bibelsamtal

Vi träffas för att samtala om en bibeltext. Se i kalendariet när bibelsamtalen är. Ring Helena Fhager (pastor) om du har frågor. 0704-67 16 89

Försäljningar och auktioner

Flera gånger om året ordnar vi olika typer av försäljningar. Vår största är en loppmarknad och auktion som hålls i samband med Frykerudsdagen första lördagen i augusti varje år. I oktober har vi en höstauktion med försäljning av bland annat ostkakor, tunnbröd och annat hemlagat. Vid 1:a advent är det en julmarknad och på våren …

Konfirmation

Det är att under ett läsår få fundera på sånt som är viktigt – livet, döden, Gud, kompisar, kärlek, ondska och annat – tillsammans med jämnåriga och ledare, och att avsluta året med en fin festgudstjänst. Equmeniakyrkan Fagerås har konfirmation, med friluftsliv som tema, tillsammans med Sannerudskyrkan i Kil, Skårekyrkan och Tingvallakyrkan i Karlstad. Till …

Konstutställning – När livet stannar upp

13 – 20 mars är det dags för en ny konstutställning. Denna gång med temat ”När livet stannar upp”. teknikerna varierar och temat är fritt för egen tolkning. Är du en lokal konstnär och vill du ställa ut ett konstverk eller veta mer, kontakta Helena Fhager, se nedan. Femte utställningen Fyra gånger tidigare har församlingen …

Kvinnofrukost

Några gånger per år har vi kvinnofrukost i Equmeniakyrkan Fagerås. Då äter kvinnor i alla åldrar en god frukost tillsammans och lyssnar sedan på ett intressant föredrag. Samlingen avslutas med förmiddagsfika. Du kan se i vår kalender när nästa kvinnofrukost är.

Neighbourhood Gospel

Neighbourhood Gospel startade på allvar 1993. Vi sjunger mycket ”svart” gospel men ibland blir det även lite annat. Bland annat gör vi en konsertversion av ”Jesus Christ Superstar” då och då. Vår repertoar är bred och vi har utmärkta musiker i vårt komp. Vi är ett glatt gäng sångare som gillar att ha kul ihop …

Pilgrimsvandringar

Några gånger per termin ordnas kortare pilgrimsvandringar på ett par timmar. Pilgrimsvandringen är en bild av vandringen genom livet och vill hjälpa oss att reflektera över våra val och prioriteringar. Vad tar vi med oss?  Vad är viktigt? När behöver vi vila, eller ta en annan väg? Vad är målet? Läs i kalendariet när nästa …

Scout

I scout kan du vara med från det att du är sju år och så länge du har lust. En del slutar aldrig att vara scout.I scout lär vi oss till exempel att va rädda om vår natur och om varandra. Vi åker också på läger, har hajker och spårningar och annat skoj   . …

Söndagsskola

Söndagsskolan träffas ungefär en gång i månaden under gudstjänsttid i Equmeniakyrkan. Vi samlas då i kyrksalen när gudstjänsten börjar och är med där en stund. Sedan går vi till en egen samling där det kan bli lite pyssel, drama eller något annat en stund. Vår önskan är att skapa nyfikenhet på vad bibelns berättelser förmedlar. …

Stick- och pratcafé

En kravlös samling för dig som vill handarbeta eller bara vill prata, och fika förstås. Våren 2020 är det stick- och pratcafé den 27 februari, 26 mars och 23 april. Tiden är kl 11.00. Mer information: Kerstin Salomonsson, tel 150 90.

Tonår

Om du är tonåring är du välkommen till Equmeniakyrkan på fredagskvällarna kl 19:30 för att vara med på Tonår. Tonårskvällarna har ett blandat program där skoj och allvar blandas. Vi serverar ett enkelt fika varje gång, ofta te och mackor. VARNING! Det kan bli sent i säng på fredagar! Kontakt Kontakta Josefine Eriksson, om du vill …

Våffelcafé

Våffelcafé är en träffpunkt för alla åldrar i Fagerås Missionskyrka tisdagar klockan 10 -12. Här kan du träffa mammor, pappor, kompisar, bebisar och en och annan senior. Här serveras det också goda våfflor till kaffet, teet eller saften.