Vad gör vi

Här kan du läsa om den verksamhet som församlingen och Equmenia har. En del händer varje eller varannan vecka och annat vid enstaka tillfällen under terminen eller året.

 

 

Permalänk till denna artikel: http://www.kyrkanibyn.se/vad-gor-vi/

After church (or before)

Om gudstjänsten är klockan 10 eller 11 så gör vi unga någon rolig aktivitet efter gudstjänsten. Det kan vara t ex laga mat, leka eller bara samtala. Känner du att du vill vara med och leka eller göra annat kul så kom vetja 😀      

Andrum i vardagen

Några gånger per termin har vi en samling som vi kallar Andrum i vardagen. Det är en stund av stillhet och eftertanke mitt i vardagens brus. Stilla musik, avslappning, textläsning och ljuständning är några av ingredienserna.   Just nu har Andrum tagit en paus.      

Försäljningar och auktioner

Flera gånger om året ordnar vi olika typer av försäljningar. Vår största är en loppmarknad och auktion som hålls i samband med Frykerudsdagen första lördagen i augusti varje år. I oktober har vi en höstauktion med försäljning av bland annat ostkakor, tunnbröd och annat hemlagat. Vid 1:a advent är det en julmarknad och på våren …

Konfirmation

Det är att under ett läsår få fundera på sånt som är viktigt – livet, döden, Gud, kompisar, kärlek, ondska och annat – tillsammans med jämnåriga och ledare, och att avsluta året med en fin festgudstjänst. Equmeniakyrkan Fagerås har konfirmation tillsammans med Sannerudskyrkan i Kil. Till konfirmationen inbjuder vi elever från årskurs 8. Vi träffas på …

Kvinnofrukost

Några gånger per år har vi kvinnofrukost i Equmeniakyrkan Fagerås. Då äter kvinnor i alla åldrar en god frukost tillsammans och lyssnar sedan på ett intressant föredrag. Samlingen avslutas med förmiddagsfika. Du kan se i vår kalender när nästa kvinnofrukost är.   Just nu har kvinnofrukostarna tagit paus.    

Neighbourhood Gospel

  Neighbourhood Gospel startade på allvar 1993. Vi sjunger mycket ”svart” gospel men ibland blir det även lite annat. Bland annat gör vi en konsertversion av ”Jesus Christ Superstar” då och då. Vår repertoar är bred och vi har utmärkta musiker i vårt komp. Vi är ett glatt gäng sångare som gillar att ha kul …

Scout

I scout kan du vara med från det att du är sju år och så länge du har lust. En del slutar aldrig att vara scout.I scout lär vi oss till exempel att va rädda om vår natur och om varandra. Vi åker också på läger, har hajker och spårningar och annat skoj . Kontakt …

Söndagsskola

Söndagsskolan pågår under gudstjänsttid i Equmeniakyrkan under terminerna. Vi samlas i kyrksalen när gudstjänsten börjar och är med där en stund. Sedan går vi till en egen samling där det kan bli lite pyssel, drama eller något annat en stund. Vår önskan är att skapa nyfikenhet på vad bibelns berättelser förmedlar. Kontakt Kontakta Rakel Salomonsson om …

Stick- och pratcafé

En kravlös samling för dig som vill handarbeta eller bara vill prata, och fika förstås.   Hösten 2018 är det stick- och pratcafé den 27 september, 25 oktober och 22 november.     Mer information: Kerstin Salomonsson, tel 150 90.      

Tonår

Om du är tonåring är du välkommen till Equmeniakyrkan på fredagskvällarna kl 19:30 för att vara med på Tonår. Tonårskvällarna har ett blandat program där skoj och allvar blandas. Vi serverar ett enkelt fika varje gång, ofta te och mackor. VARNING! Det kan bli sent i säng på fredagar! Kontakt Kontakta ungdomsledare Evelina Tivehag, tel 070-592 …

Utställning

Fyra gånger har församlingen bjudit in lokala konstnärer att delta i en konst- och hantverksutställning med ett förutbestämt tema. Första året var temat ”Tro”. Andra gången handlade utställningen om ”Hopp” och tredje gången var temat ”Kärlek”. Den senaste utställningen var våren 2017 och då var temat ”Tröst” Kontakta Helena Fhager, 0704-67 16 89 eller Carin Lindsten, …

Våffelcafé

Våffelcafé är en träffpunkt för alla åldrar i Fagerås Missionskyrka tisdagar klockan 10 -12. Här kan du träffa mammor, pappor, kompisar, bebisar och en och annan senior. Här serveras det också goda våfflor till kaffet, teet eller saften.